Tema "Skulptūra"


SILUETAI

Vieni Vilnių kūrė, o kiti griovė. Ir taip be atvangos. Praūžus negandoms, ketinusioms šį miestą neatpažįstamai pakeisti arba išvis nušluoti, jis viską ištvėręs toliau puoselėja unikalųjį vilnietiškumą. Kaip jį suvokiame mes, nūdienos žmonės? Tokia mintis slypi ir čia pateikiamo rašinio eilutėse, ir „tarp jų“. Panūdusiems plėtoti šią temą mūsų leidinio puslapiuose „Krantai“ bus nuoširdžiai dėkingi.

Skaityti toliau

Apie kasdienybės rutiną, mūzų šventes ir kitas dienas

Neseniai Anapilin iškeliavęs skulptorius Stanislovas Kuzma (1947–2012) mums žinomas kaip klasikas plačiausia šio žodžio prasme. Jis – harmonijos ir nuolatinio formos tobulumo ieškotojas, principingai savą kūrybos stilių plėtojęs tradicionalistas, renesansinę vidinės ramybės sampratą išgryninęs grakštaus figūratyvo meistras. Jo įstrižas it skalpelio pjūviu rėžtas draperijas raudonmedžio ar kaulo paviršiuje šiandien nesunkiai atpažįsta kiekvienas, nors kiek besidomintis tradicine lietuvių skulptūra. Kas be ko, tradicionalisto savybės gali ir trikdyti – Kuzmos skulptūrų nepaveikė po nepriklausomybės išpopuliarėjusios naujosios (t. y. „netradicinės“) raiškos kryptys, o tai šiuolaikinio meno pasaulyje traktuojama kaip „iškritimas iš žaidimo“. Simptomiška, jog būdamas gyvas dailininkas surengė tik vieną (!) personalinę parodą – 1996-aisiais.

Skaityti toliau

Gintaras Karosas: erdvės kūrimas, kaip meno praktika

Gintaras Karosas – Europos parko įkūrėjas. Pirmiausia parkas asocijuojasi su skulptūra, nors šis žodis iš pavadinimo išnyko senokai. Ir tai dėsninga. Europos parkas – tai savarankiškas kultūros darinys, apimantis skulptūrą, architektūrą, landšafto formavimą, fotografiją, idėjų meną, tekstus ir vadybą. Jo kūrėjas taip pat reiškiasi visose išvardytose srityse, bet svarbiausia jam – paties parko, kaip kultūros erdvės, kūrimas. Neatsitiktinai naujausias Karoso darbas pavadintas „Kultūra“. Šiais laikais mažai kas ryžtųsi tokiam užmojui – gamtoje sukurti monumentą kultūrai. Bet būtent tai Gintaras daro visą kūrybinį gyvenimą – natūrą transformuoja į kultūrą.

Skaityti toliau